18 maja 2020 roku obchodzimy setną rocznice urodzin Karola Wojtyły

"18 maja 2020 roku obchodzimy setną rocznice urodzin Karola Wojtyły"

18 maja 2020 roku obchodzimy setną rocznice urodzin Karola Wojtyły, który po wyborze na Papieża przyjął imię Jan Paweł II. „Santo subito” – natychmiast Święty, tak skandowały tłumy zgromadzone po Jego śmierci. W 2014 roku został dołączony do grona Świętych kościoła katolickiego.

Bardzo skromny – Wielki człowiek Święty Jan Paweł II swoim, życiem, czynami, słowami dawał i daje nam lekarstwo na wszystkie troski, kłopoty i problemy. Ten kochający, mądry i wymagający ojciec osadzony na mocnym kręgosłupie wartości niech będzie dla nas punktem odniesienia. Zwracając się do nas nigdy nie koloryzował i nie przesuwał granic, ale wymagał dając jednocześnie wspaniały przykład i świadectwo. W swoich wypowiedziach był zawsze szczery i autentyczny, wierny zasadom i obowiązkom nie karcił, nie straszył, ale podpowiadał. Pokazał nam, że należy pochylić się nad każdym - dzieckiem, osobą chorą, człowiekiem ubogim, podwładnym czy nawet przestępcą. Zawsze autentyczny i otwarty na ludzi: wtedy, gdy błogosławił podane dziecko, przytulał młodzież, odwiedzał chorych, tańczył, śpiewał, żartował i wspominał. Pełniąc swoje powołanie wykazał się ogromną radością, ufnością, ale również wielką pokorą. My Jana Pawła uczniowie, my wszyscy, mamy prawo się tak nazywać, mamy blisko siebie mistrza, lekarz, przewodnika – miejmy odwagę pójść za jego głosem.

„Powołując na Stolicę Rzymską kardynała z Polski, konklawe dokonało znaczącego wyboru: tak, jak gdyby zażądało świadectwa Kościoła, z którego ten kardynał pochodził – jakby go zażądało dla dobra Kościoła powszechnego. W każdym razie wybór ten miał dla każdego z nas, dla całej Europy i świata szczególną wymowę” – to słowa z ostatniego dzieła Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość”