„Opowiedz mi, Babciu, jak to było dawniej”

„Opowiedz mi, Babciu, jak to było dawniej”

Zobacz galerię..

„Opowiedz mi, Babciu, jak to było dawniej” to tytuł najnowszego tomiku wspomnień i wierszy pani Elżbiety Stepskiej-Kot, mieszkanki Skrzyszowa, nauczycielki i byłej dyrektor tutejszej szkoły. Z okazji wydania książki, 4.04.2019 roku w Szkole Podstawowej nr1 im. Jana Pawła II, odbyło się niezwykle wzruszające spotkanie z autorką, podczas którego pani Elżbieta opowiedziała zaproszonym gościom o swojej życiowej tułaczce.Będąc dzieckiem została wraz z matką i starszą siostrą wywieziona na Syberię, do Kazachstanu. Tam przeżyła sześć bardzo ciężkich lat. Pół roku wcześniej aresztowano jej ojca, który był policjantem II RP, został on wywieziony do obozu w Ostaszkowie i zamordowany w Twerze. Pani Elżbieta wróciła do Polski w 1946 roku.

Od tego czasu w sposób niezwykle wymowny i piękny, pokazuje swoim życiem, co znaczy być patriotą, dobrym nauczycielem, wzorową żoną i matką, kochającą babcią. Pisze wiersze, wspomnienia, bierze udział w lekcjach żywej historii, opowiadając dzieciom i młodzieży szkolnej o tym, co przeżyła. Będąc na emeryturze poświęciła się pracy społecznej. Spotkania z panią Elżbietą są zawsze dla wszystkich uczestników niezwykłym przeżyciem. Ponieważ ostatni tomik jej wspomnień poświęcony został koleżankom i kolegom z ławy szkolnej, byli oni obecni na tej uroczystości, co bardzo wzruszyło panią Elżbietę. Wiersze zamieszczone w książeczce autorka zadedykowała swoim dzieciom: Elżbiecie i Grzegorzowi oraz wnuczkom. Spotkanie miało piękną oprawę artystyczną w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Młodzież przygotowała recytację utworów wybranych z premierowego tomiku wierszy, przeplecionych nostalgicznymi i patriotycznymi piosenkami w wykonaniu naszych solistek. A wszystko to na tle pięknych tonów skrzypiec i gitary. Tę część spotkania przygotowali nasi nauczyciele: p.Romualda Gac i p. Michał Czernecki. Wymowną dekorację opracowała p. M. Wojtal. Na spotkaniu było wiele serdecznych słów podziękowania, m.in. od p. wójta Marcina Kiwiora, dyrektora naszej szkoły p. Roberta Wadyckiego wraz z nauczycielami, od młodzieży i zaproszonych gości. Każdy otrzymał na pamiątkę tomik wierszy i wspomnień p. Elżbiety wraz z autografem. Uroczystość zakończyła się bardzo miłym spotkaniem przy ciasteczku i herbatce.