Święto Patrona Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie

Święto Patrona Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie

Zobacz galerię...

3 czerwca 1991 roku w Kielcach Jan Paweł II powiedział:,,…to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry!”

25 października odbyło się w naszej szkole Święto Patrona. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. odprawioną w kościele parafialnym w Skrzyszowie którą koncelebrowali ks. Dziekan Zdzisław Gniewek, ks. Dziekan Józef Nita i ks. Krzysztof Kutek . Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku św. Jana Pawła II znajdującego się przed szkołą. Wiązanki składali przedstawiciele uczniów, nauczycieli i rodziców, przedstawiciele Samorządu gminy Skrzyszów oraz Pan dyrektor Zdzisław Piekarz reprezentujący Pana Tadeusza Wrześniaka fundatora naszego pomnika.

Kolejna część uroczystości miała miejsce w hali sportowej odświętnie udekorowanej przez Panią Klaudię Reiskittel i Panią Marzenę Wojtal. Po części oficjalnej, w tym odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły, Pan dyrektor Robert Wadycki przywitał gości, którzy przybyli na uroczystość. Po okolicznościowym przemówieniu wygłoszonym przez Pana Dyrektora głos zabrali uczniowie, którzy przygotowali część artystyczną pod kierunkiem Pani Renaty Małochleb, Pani Jolanty Gaweł, Pani Marii Janas i Pani Pauliny Obrzut. Uczniowie przypomnieli słowa Jana Pawła II o miłości do ojczyzny i szacunku dla kraju rodzinnego. Zainscenizowali fragment ,,Latarnika” Henryka Sienkiewicza, aby przypomnieć przykład tragicznych losów wielu polskich emigrantów, pozostających z konieczności poza granicami ojczyzny. Ojczyzny, która w tym roku, dzięki wielu pokoleniom Polaków, także emigrantów, świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości.

W montażu słowno-muzycznym znalazł się także tekst Jana Pawła II skierowany do nauczycieli, oto jego fragment: ,,Młodzi was potrzebują. Oni poszukują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia. Oczekują też odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca, a nade wszystko domagają się od was przykładu życia”. Po części artystycznej głos zabrali zaproszeni goście. Pan Franciszek Wantuch reprezentujący Małopolskiego Kuratora Oświaty odczytał życzenia i podziękowania dla społeczności szkolnej od Pana Artura Puciłowskiego dyrektora delegatury KO w Tarnowie. Wiele miłych słów i pochwał usłyszeliśmy z ust Pana Marcina Kiwiora Wójta Gminy Skrzyszów i Pana Czesława Borucha Przewodniczącego Rady Gminy Skrzyszów.

Następnie zostały ogłoszone wyniki gminnego konkursu pod hasłem: ,,Jan Paweł II – syn Polskiej Ziemi”. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody. Konkurs przeprowadzono w trzech grupach wiekowych.

W grupie I znaleźli się uczniowie kl. I-III szkoły podstawowej. I miejsce zajął Patryk Olszówka – uczeń kl. II Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Ładnej, II miejsce – Katarzyna Błąd - uczennica kl. III Szkoły Podstawowej im. Heleny Marusarzówny w Pogórskiej Woli, także miejsce II Julia Górska – uczennica kl. I Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Łękawicy. III miejsca zajęli – Weronika Sarat – uczennica kl. I Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Szynwałdzie oraz Szymon Drewecki – uczeń kl. II b Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie.

W grupie II byli uczniowie kl. IV-VI szkoły podstawowej. I miejsce zajęła Natalia Bańbur uczennica - kl. VI b Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Skrzyszowie. Na miejscach II znaleźli się: Kordian Koczwara - uczeń kl. VI Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Ładnej oraz Oliwia Salamon – uczennica kl. V a Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Szynwałdzie. Miejsca III uzyskali: Gabriela Łabędź – uczennica kl. VI a Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Łękawicy i Patrycja Olszówka – uczennica kl. V Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Ładnej.     W grupie III znaleźli się uczniowie kl. VII i VIII szkoły podstawowej oraz kl. III gimnazjum. Wyniki w tej kategorii przedstawiają się następująco: I miejsce – Julia Żurowska – uczennica kl. 3 gimnazjum Szkoły Podstawowej im. Heleny Marusarzówny w Pogórskiej Woli. II miejsce - Martyna Kępowicz – uczennica kl. VII Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Szynwałdzie oraz Dominika Zegar – uczennica kl. VIII Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Szynwałdzie. Miejsca III uzyskali: Kacper Smoła – uczeń kl. VII Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Ładnej oraz Jakub Bednarski – uczeń kl. VII Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Szynwałdzie. W tej kategorii przyznano także wyróżnienie, a otrzyma je Kacper Siciarz – uczeń kl. VII Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Łękawicy.

Na zakończenie uroczystości Pan dyrektor podziękował wszystkim za obecność oraz tym, którzy przygotowali szkolne święto.