„Pamięć nie dała się zgładzić”

W historii naszego narodu jest wiele momentów i sytuacji, które zapadły głęboko w nasze serca. Oświęcim i Majdanek to miejsca, które corocznie odwiedzane są przez miliony turystów. Jednak na mapie naszego kraju znajdziemy wiele innych miejsc z setkami bezimiennych grobów oraz krzyży. Stanowią one swoisty symbol ludzi, których jedyną winą była walka w obronie ojczyzny. Dlatego też ludzie z początku XXI wieku powinni odpłacić im pamięcią będącą spoiwem ludzkiej wspólnoty.

W kwietniu będącym – Miesiącem Pamięci Narodowej na hali sportowej naszej szkoły odbyła się akademia zatytułowana „Pamięć nie dała się zgładzić”. Została ona przygotowana przez uczniów klas pierwszych i drugich gimnazjum pod kierunkiem: pani Moniki Gdowskiej i pani Marty Szostek. Głównym jej celem było przybliżenie młodzieży odległych wydarzeń historycznych „pisanych krwią i cierpieniem”. Występy uczniów odbywały się na tle symbolicznej dekoracji przygotowanej przez: panią Klaudię Reiskittel i pana Grzegorza Mikuszeskiego. Ponadto towarzyszyły im występy chóru szkolnego i jego solistek pod kierunkiem pana Michała Czarneckiego. Na zakończenie głos zabrał dyrektor szkoły, Pan Robert Wadycki, który na wstępie podziękował uczniom i nauczycielom za przygotowanie programu artystycznego. Podkreślił przy tym , że przez naszą pamięć możemy oddać cześć tym, którzy ginąc ofiarowali nam siebie.

I długo by jeszcze mówić i długo by jeszcze wspominać,

Zły los skąpił wam szczęścia ujrzeć Kraj Ojczysty

Żegnajcie! – niech Bóg da Wam pokój wiekuisty

I cudne sny o Polsce do której tak tęsknicie….

2014 „Pamięć nie dała się zgładzić”.